مجله

چرا باید تشک خوشخواب را بچرخانیم؟

چرا باید تشک خوشخواب را بچرخانیم؟

تشک های خوشخواب برای طول عمر بیشتر به مراقبت های خاصی نیاز دارد. مراقبت‌هایی از جمله تهویه منظم، تمیز کردن آن و برگرداندن تشک لازم است. منظور از برگرداندن تشک یعنی باید تشک بطور کامل و ۱۸۰ درجه چرخاند به گونه‌ای که اگر قبلا سر شما در قسمت بالای تشک بوده، حال باید در قسمت پایین قرار بگیرد. با این کار فشاری که بدن به تشک وارد می‌کند، به قسمت‌های مختلف تشک پخش می‌شود و مانع از گود شدن یک بخش از تشک خواهد‌ شد. در این مقاله می‌خواهیم اهمیت و مزایای برگرداندن تشک خوشخواب را برای شما شرح دهید.

چند وقت یکبار باید تشک خوشخواب را بچرخانیم؟

چرخاندن تشک روش خوبی برای افزایش طول عمر  آن است. حال اینکه چه زمانی باید خوشخواب خود را بچرخانیم بستگی به جنس و نوع تشک دارد. به عنوان مثال تشک‌های فنری جدید را در سال یک یا دو بار لازم است که چرخاند.  تشک‌های فنری معمولی در سال دو الی چهار بار لازم است که چرخانده شوند، چون بشدت تحت تاثیر وزن بدن هستند و باعث گود شدن تشک می‌شود‌. اگر مدت زمان زیادی است که این کار را انجام نداده‌اید بهتر است هر چند ماه یکبار تشک را بچرخانید. برخی دیگر از مدل‌های جدیدتر خوشخواب‌ها هستند که نیازی به چرخاندن ندارند و تنها باید سر و ته شوند. در صورتی که شما بیش از هفت سال است از تشک خود استفاده می‌کنید شاید دیگر چرخاندن آن فایده‌ای نداشته باشد.

نحوه برگرداندن یا چرخاندن تشک

چرخاندن تشک یعنی شما باید تشک را ۱۸۰درجه بچرخانید تا جای سر و پا روی تشک جابجا شود. اما برگرداندن تشک یعنی تشک را به طور کامل پشت و رو کنید. فقط باید ابتدا مطمئن شوید که تشک شما دو طرفه است و قابلیت برگرداندن را دارد. نحوه‌ی برگرداندن تشک به این صورت است که ابتدا شما باید ۹۰ درجه تشک را بچرخانید سپس آن را به سمت بالا آورده و به پهلو بگذارید، سپس آن را برعکس کنید تا پشت و رو شود. مجددا نود درجه آن را بچرخانید تا جای سر و پا عوض شود.

چرخاندن تشک خوشخواب چه مزایایی دارد؟

چرخاندن تشک خوشخواب مزایای بسیاری دارد از جمله:

  • افزایش راحتی تشک: برخی نقاط تشک به مرور زمان باعث فرسودگی و فشرده شدن می‌شود. برگرداندن تشک باعث می‌شود که مواد داخل تشک دوباره توزیع شود و یک سطح صاف و راحت‌تر داشته باشید.
  • افزایش طول عمر تشک: برگرداندن و چرخاندن تشک باعث می‌شود از فرسودگی زودرس تشک جلوگیری شود و باعث افزایش طول عمر آن شود.
  • بهداشت برتر: بهتر است بعد از برگرداندن تشک آن را در معرض هوا و نور خورشید قرار دهید تا باعث کاهش باکتری‌های انباشته شده در آن و افزایش بهداشت سطح تشک شود.
  • حفظ شکل اولیه تشک: زمانی که شما تشک را برگردانید باعث می‌شود فشار در تمام قسمت‌های مساوی پخش شود و مانع از تغییر شکل تدریجی آن شود.

چگونه بفهمیم تشک خوشخواب قابل پشت و رو شدن است؟

امکان چرخاندن تشک به صورت ۱۸۰ درجه در همه تشک‌ها وجود دارد. با این حال برخی تمایل دارند که تشک را به طور کامل برگردانند و از طرف دیگر آن استفاده کنند. معمولا همه تشک‌ها قابل برعکس شدن هستند اما برخی از تشک‌ها یک‌ طرفه هستند و تنها یک طرف آن سطحی نرم برای خوابیدن دارند. تشک‌هایی که دو طرفه هستند از جنس الیاف، پلی استر و پشم هستند و این امکان را به شما می‌دهد که هر چند وقت یکبار آن را بچرخانید و از سمت دیگر آن استفاده کنید. برخی دیگر از تشک‌ها هستند که امکان برعکس کردن آنها وجود ندارد و فقط می‌توان آن را ۱۸۰ درجه  چرخاند و از یک سمت آن را استفاده کرد.

سخن پایانی

برای اینکه بتوان از تشک خوشخواب استفاده بهینه کرد باید هر چند مدت آن را پشت و رو کنید و بچرخانید. با این کار قسمت‌هایی که تحت فشار بدن بوده‌اند و تشک فشرده و گود شده است در بین قسمت‌های مختلف تشک توزیع می‌شود و از گود شدن یک قسمت تشک جلوگیری می‌شود. همچنین باعث افزایش طول عمر تشک می‌شود. قبل از اینکه تشک را بچرخانید بهتر است از دو طرفه بودن آن مطمئن شوید چون برخی از تشک‌ها یک طرفه هستند و فقط باید آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *