مجله

نکات مفید برای حفظ طراوت و تمیزی تشک

نکات مفید برای حفظ طراوت و تمیزی تشک

جدا از مقولهٔ جنس تشک و خرید آن از جای مطمئن، نگهداری از آن نیز بسیار حائز اهمیت است. نگهداری مناسب از تشک علاوه بر آن که خوابی راحت را برای شما به ارمغان می‌آورد، باعث دوام و استفاده آن در طولانی مدت می‌شود. نکات مفید برای حفظ طراوت و تمیزی تشک وجود دارد به عنوان اولین نکته باید بدانید که با توجه به نوع تشک شما، سطح زیری آن نیز متفاوت است. بنابراین از سطح زیری تشک خود مناسب استفاده کنید تا عمر آن را افزایش دهید. مانع پریدن کودکان خود به روی تخت شوید زیرا این کار عمر تشک را به شدت کاهش می‌دهد.

راه های افزایش دوام تشک

چند راهکار ساده برای پیشگیری از کاهش طول عمر تشک‌ها وجود دارد. اول اینکه به طور مرتب روبالشتی و رو‌تختی‌های خود را با محلول شوینده مناسب بشویید. ترجیحا پس از گذشت چند ماه روبالشتی و رو‌تختی‌ها را عوض کنید. این عمل علاوه بر تاثیر روی نگهداری و تمیزی تشک، به کیفیت خواب شما نیز کمک می‌کند. نا گفته نماند که کیفیت ساختاری و جنس پارچه رویه تشکی که آن را تهیه می‌کنید نیز در این باره موثر است. شما می‌توانید با ارجاع به صفحه فروش محصول آنیسا کالا تشک‌هایی را تهیه کنید که دارای جنس رویه با دوام و ساختار با کیفیتی هستند.

سایر نکات پیشگیری از کاهش دوام تشک

برای دوام تشک‌ها می‌توانید از یک لایه محافظ تشک استفاده کنید که از کثیف شدن و لکه شدن آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن، محافظ تشک مانند سپر جلوی ضربه و فرورفتگی کالای خواب را تا حد زیادی می‌گیرد. هر چند وقت یکبار تشک را زیر‌و‌رو و برعکس کنید، بچرخانید و جابجا کنید. این‌کار باعث می‌شود فشار روی تشک فقط بر روی قسمت خاصی از آن وارد نشود.

نکات مفید برای حفظ طراوت و تمیزی تشک

آیا تشک قابل شستشو است؟

تشک‌ به علت ابعاد بزرگ و وزن زیاد به راحتی قابل شستشو نیست اما باید تمیز شود تا از بروز بیماری‌ها و باکتری‌ها جلوگیری شود. توجه داشته باشید که هیچگاه نباید تشک را خیس کنید یا مقدار زیادی آب و محلول شوینده روی آن بریزید. برای تمیز کردن تشک قبل از هر چیز باید ملحفه‌ها و لایه محافظ را جدا کنید. در صورت امکان پس از تمیز کردن، تشک را در آفتاب و زیر نور خورشید قرار دهید تا باکتری‌های روی آن به طور کامل از بین برود.

رفع بوی بد تشک

بوی بد تشک، ناشی از عرق و رطوبت هنگام خواب است. استفاده از روغن‌های طبیعی می‌تواند باعث از بین بردن این بوی بد شود. اسپری کردن روغن‌های نعناع و اسطوخودوس ارگانیک می‌تواند تشک شما را تمیز نگه دارد. استفاده از این روغن‌ها همچنین باعث می‌شود شما خوابی راحت و بدون استرس را تجربه کنید. علاوه بر روغن‌ها برای از بین بردن بوی بد تشک می‌توانید از ترکیب خمیری جوش شیرین و نشاسته ذرت استفاده کنید. این ترکیب را هر هفته و یا هر 2 هفته یکبار به صورت مداوم انجام دهید. در نهایت نتیجه معجزه آسای آن را ببینید و همیشه تشک تمیز و با طراوت داشته باشید.

لکه زدایی از تشک

از بین بردن لکهٔ روی تشک به نوع آن و لکه ایجاد شده روی آن بستگی دارد. به طور کلی برای از بین بردن لکه‌ها می‌توانید از شوینده‌های آنزیم‌دار استفاده کنید. زمانی که قهوه، چایی و آبمیوه روی تشک  ریخت، بلافاصله آن را با لکه‌بر پاک کنید تا رد آن باقی نماند. برای از بین بردن لکه‌های ادرار، خون و تهوع نیز می‌توانید خودتان محلول شوینده آنزیم‌دار بسازید. برای این منظور مایع ظرفشویی را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید سپس روی لکه بزنید تا آن را از بین ببرد. هنگام لکه‌بری از مقدار زیادی مواد شوینده و آب روی تشک استفاده نکنید، این کار به تمیز شدن تشک شما کمکی نمی‌کند!

نحوه تمیز کردن تشک

قبل از هر کاری روی تشک را به خوبی جاروبرقی بکشید تا گرد وغبار احتمالی آن برداشته شود. سپس باید لکه‌های روی تشک را با استفاده از محلول لکه‌بر از بین ببرید. برای از بین بردن کامل لک‌های روی تشک و رفع بوی بد آن، روی کل تشک جوش شیرین بزنید. این عمل به طراوت و تمیزی تشک شما کمک شایانی می‌کند. در آخر عمل جاروبرقی کشیدن را در پایان تمیز‌کاری بار دیگر تکرار کنید. این مراحل را برای تمیز کردن طرف دیگر تشک نیز تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *