مجله

انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار

انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار

بارداری، یکی از دوران‌های حساس و پر خاطره است. اگر این دوران شیرین را به راحتی پشت سر بگذارید، لحظات خاطره‌انگیزی را خواهید داشت و تا سالیان طولانی از زیبایی‌های این دوران یاد می‌کنید. خواب، اصلی‌ترین نقش را در تنظیم انرژی روزانه دارد که باید با استفاده از تشک مناسب برای مادران باردار استفاده شود. طبق تحقیقات انجام شده، مادران باردار تغییرات هورمونی و فیزیکی زیادی را تحمل می‌کنند. در نهایت، باید از خواب کافی و راحتی برخوردار شوند. انتخاب تشک مناسب و راحت نقش به سزایی را ایفا می‌کند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی از انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار را در اختیار شما قرار دهیم.

نکات مهم در انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار

کیفیت خواب مادر باردار اهمیت ویژه‌ای دارد و با استراحت کردن خلق‌وخوی ایده‌آلی خواهند داشت. تشک مناسب برای مادران باردار باید ویژگی‌هایی داشته باشد که عبارتند از:

 • پشتیبانی از بدن: بدن مادر باردار فشار نسبتا بالایی را تحمل می‌کند و بیشترین فشار بر روی نقاط خاصی از بدن قرار دارد. تشک از جنس مموری فوم و لاتکس فشار بدن را به طور یکنواخت بر سطح بدن پخش می‌کند و توزیع وزن را به راحتی انجام می‌دهد.
 • جنس تشک: تشک‌هایی که برای مادران باردار مناسب است، باید نرم و لطیف باشد. اینگونه بدون ناراحتی و آزار، شبی آرام را پشت سر می‌گذارند. جنس تشک برای خواب راحت حائز اهمیت است. سطح نرم و لطیف تشک‌ها درد و ناراحتی در دوران بارداری را کاهش می‌دهد.
 • مواد به کار رفته در ساخت تشک: تهویه و جریان هوا سبب خنک نگه داشتن بدن و عدم تجمع گرما می‌شود. این موضوع عرق کردن در شب را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. تشک‌هایی که از جنس مواد غیر سمی ساخته شده باشند، بهترین انتخاب برای تشک‌های دوران بارداری است.
 • اندازه: تشک‌های مموری فوم و لاتکس، در اندازه‌های استاندارد و مختلفی ساخته و روانه بازار می‌شوند. اندازه استاندارد باید با توجه به نیازها و سایز مادر باردار انتخاب شود. آرامش و آسایش هنگام خواب، به راحتی مادر بستگی دارد.
 • استحکام: پشتیبانی از لگن و کمر مادر به هنگام خواب باید توسط تشک مناسب حمایت شود. تشک مناسب مادران باردار باید نسبتا سفت و از استحکام کافی برخوردار باشد تا حرکت و غلت خوردن را تسهیل نماید.
 • روکش: اگر از تشک‌های نرم استفاده می‌کنید و تمایلی به خرید تشک‌های مناسب مادران باردار ندارید، روکش‌های لاتکس و مموری فوم می‌تواند سطحی سفت و مناسب را فراهم کند. با کمک این روکش می‌توانید با تشک خود یک تشک لاتکس داشته باشید.

انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار

مزایا تشک مناسب برای مادران باردار

قطعا استفاده از تشک مناسب برای مادران باردار، مزایا ارزنده‌ای به همراه دارد. اگر خوشخواب استاندارد باشد، دوران بارداری را به راحتی و با کمترین میزان درد پشت سر می‌گذارید. در ادامه برخی از مزایا استفاده از تشک برای مادران باردار را بررسی می‌کنیم:

 • کاهش درد: مواد نرم و انعطاف‌پذیر موجود در این تشک‌ها، به کاهش درد و ناراحتی‌های مادر کمک بسیار زیادی می‌کند. به دلیل بزرگ شدن شکم مادر باردار، حرکت کردن و غلت زدن هنگام خواب دشوار می‌شود. اگر تشک مناسب و ایده‌آلی را انتخاب کنید، انجام این حرکات به راحتی خواهد بود.
 • بهبود کیفیت خواب: مادران باردار به خصوص ماه‌های آخر با مشکل کمبود و کاهش کیفیت خواب مواجه می‌شوند. تشک مناسبی که از جنس مموری فوم و لاتکس باشد، با تنظیم دمای بدن و انعطاف‌پذیری بالا کیفیت خواب را افزایش می‌دهد.
 • حمایت از بدن: بدن مادر روزانه در حال رشد است و با افزایش وزن تغییراتی را به وجود می‌آورد. تشک‌های مناسب مادر باردار به آسانی با تغییرات شما همراه شده و از آنها حمایت می‌کند. رشد شکم و افزایش وزن بدن مانع از خواب کافی مادر نخواهد شد.
 • حفظ استقامت: خستگی‌های افراطی و سنگینی شکم فشار زیادی بر بدن و نواحی پر فشار وارد می‌کند. تشک‌های مناسب مادر باردار با حفظ استقامت بدن و کاهش خستگی انرژی دوباره‌ای را پس از بیدار شدن می‌بخشد.
 • آلرژی: در دوران بارداری آلرژی و حساسیت‌ها به حداکثر میزان می‌رسد و باید عوامل آلرژی‌زا را تا حد ممکن کاهش دهید. جنس رویه تشک‌های مموری فوم و لاتکس ضد حساسیت بوده و آلرژی پوستی و تنفسی را کاهش خواهد داد.

بهبود خواب مادر باردار

خواب بانوان قبل از بارداری به طور یکنواخت و ثابت است؛ اما با بروز بارداری تغییرات شدید و ناگهانی را به همراه می‌آورد. در نتیجه نکات مهمی را باید رعایت کنید تا خواب با کیفیت داشته باشید. در ادامه راه‌های مختلفی را در جهت بهبود کیفیت خواب مادر باردار ارائه می‌دهیم:

 • بالش، پتو و ملحفه‌ها باید از جنس نرم باشند تا لطافت و راحتی را هنگام خواب به مادر القا کند.
 • دمای معتدل و خنک اتاق، خوابی راحت را در پی دارد؛ در نتیجه، اتاق ساکت، آرام و خنک باشد.
 • وجود برنامه منظم برای خواب اثر مفیدی بر کیفیت خواب می‌گذارد. روتین مناسب و منظم را در پیش بگیرید و قبل از خواب فعالیت‌های سبک و آرامی داشته باشید.
 • مادران باردار از گرفتگی عضلات رنج بسیاری می‌برند. حرکات کششی بهترین گزینه برای رفع خستگی و کاهش گرفتگی عضلات است.
 • نوشیدن آب به مقدار مناسب بدن را در حالت دهیدراته قرار می‌دهد و بهبود کیفیت خواب رابطه تنگاتنگی با نوشیدن آب کافی دارد؛ در نهایت، سرو غذای مناسب و سبک، نوشیدن مایعات و آب به میزان لازم را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار

انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار

کلام پایانی

انتخاب تشک مناسب برای مادران باردار، اهمیت ویژه‌ای دارد. خواب، یکی از برنامه‌های جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان محسوب می‌شود و در تامین انرژی روزانه نقش مهمی را ایفا می‌کند. نکات مهم و قابل توجهی در این مقاله ذکر کردیم تا بتواند دوران شیرینی را برایتان به ارمغان آورد. خواب راحت و باکیفیت را در انتخاب تشک مناسب ببینید. برخی از انسان‌ها نگاهی ابتدایی و گذرا به انتخاب تشک بارداری می‌اندازند؛ در صورتی که این وسیله یکی از مهم‌ترین عوامل برای داشتن خواب راحت بیان می‌شود. زیباترین لحظات مادر در دوران بارداری رخ می‌دهد؛ اگر با انرژی و سرحال بمانید، روزهای فراموش نشدنی را خلق می‌کنید. این موضوع در زایمان و مراقبت‌های اولیه نوزاد بسیار اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *