مجله

راهنمای انتخاب تشک مموری فوم و لاتکس

راهنمای انتخاب تشک مموری فوم و لاتکس

تشک های مدرن امروزی از مواد گسترده‌ای تولید می‌شوند. عوامل مختلفی از جمله نوع کفی تشک بر عملکرد، احساس خوشایند و خواب راحت تاثیرگذار است. مموری فوم و لاتکس از مواد پرکاربرد در این صنعت محسوب می‌شوند. این دو مواد برای افراد مختلف کارایی گوناگونی دارند؛ اما تفاوت‌های مهمی در بین لاتکس و مموری فوم دیده می‌شود. خواب راحت با توجه به انتخاب مناسب تشک‌های حرفه‌ای لذت‌بخش‌تر خواهد بود. تشک‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند.  در این مقاله قصد داریم در انتخاب تشک مموری فوم و لاتکس شما را راهنمایی کنیم.

تشک مموری فوم چیست؟

تشک مموری فوم را با نام فوم مصنوعی نیز می‌شناسند. مموری فوم، یکی از زیر مجموعه‌های کف پلی اورتان به شمار می‌رود. با ترکیب پلی اورتان و سایر مواد شیمیایی، مموری فوم به وجود می‌آید. به طور کلی، مواد تشکیل‌دهنده مموری فوم شیمیایی است. اصطلاح فنی که از تشک مموری فوم یاد می‌شود، کف پلی اورتان ویسکوالاستیک است. مواد موثری که در تولید تشک مموری فوم به کار می‌رود، با توجه به نوع خواب و قرار گیری بدن تنظیم می‌شود. به هنگام دراز کشیدن بر روی تشک گرمایی به تشک منتقل خواهد شد، این امر، نرمی قسمت‌های تشک را به همراه دارد. احساسی مانند بغل کردن به هنگام خواب، لذتی چندین برابر خواهد داشت. این مزیت، سطح برآمده ستون فقرات و خمیدگی کمر را به بهترین شکل ممکن پر می‌کند. جذب فشار بدن نقطه قوت تشک مموری فوم به شمار می‌رود. خوابیدن بر سطحی که هیچ فضای خالی ندارد، فقط بر روی تشک مموری فوم امکان‌پذیر است. محافظت از ستون فقرات، یکی از ویژگی‌های مهم این محصول است و برای مصرف‌کنندگان ارزش بالایی دارد. گرمایی که از بدن به سطح تشک منتقل می‌شود و تا زمان برخواستن از روی آن باقی خواهد ماند. این امر سبب گرمای تشک می‌شود.

پیشنهاد ما : تشک های کلاس مموری خوشخواب 

تشک لاتکس چیست؟

لاتکس، یکی از مواد طبیعی و موجود در طبیعت است. این ماده به میزان 10 درصد در گیاهان یافت می‌شود. درخت کائوچو، اصلی‌ترین منبع برای به دست آوردن لاتکس است. از این رو، اهمیت بیشتری به طبیعت و بازیافت داده می‌شود. لاتکس، به شکل سیال شیری از گلها استخراج شده و در کارخانجات فرآوری می‌شود. فوم متراکم، محصول نهایی و فرآوری شده از لاتکس است. این تشک لاتکسی انعطاف کمتری نسبت به سایر تشک‌ها دارد. این نوع تشک، برای افراد چاق و با وزن زیاد بهترین انتخاب خواهد بود. زیرا افرادی که وزن بیشتری دارند باید بر روی تشک‌های سخت‌تر استراحت کنند. با تحمل بیشتر وزن، دوام بیشتری دارد. پس از برخاستن از روی تشک، به سرعت حالت قبل خود را حفظ می‌کند. جنس کفی تشک به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند تحمل وزن بالا را داشته باشد.

تفاوت مموری فوم و لاتکس

مموری فوم و لاتکس با توجه به مواد اولیه تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. تراکم مموری فوم و لاتکس متفاوت است و ویژگی‌های منحصربه‌فردی را در بر می‌گیرد. در ادامه برخی از تفاوت‌های این دو نوع تشک را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

  • دما: تشک مموری فوم جذب گرمای بسیار زیادی دارد و با خوابیدن در مدت زمان طولانی گرما را منعکس می‌کند. البته طی چند دهه اخیر با افزودن موادی از جمله ژل خنک‌کننده، فوم سلول باز و … به مواد اولیه این عملکرد را بهبود بخشیدند؛ درنهایت، گرمای کمتری به بدن منعکس خواهد شد. تشک لاتکس در برابر گرما به صورت خنثی عمل می‌کند و کنترل انعکاس دما را به طور چشمگیری در دست دارد.
  • تحمل وزن: تشک مموری فوم به دلیل جذب فشار بالا برای افراد لاغر بهترین انتخاب است و می‌توانند به راحتی بر روی آن غلت بزنند. در مقابل تشک لاتکس به دلیل سخت‌تر بودن سطح تشک برای افراد با وزن بالا انتخاب مناسبی خواهد بود؛ زیرا، حرکت‌های راحت‌تری حین خواب خواهند داشت.
  • دوام: لاتکس به دلیل وجود مواد باکیفیت و ساختار منحصربه‌فرد طول عمر بیشتری دارد. دوام این تشک حدود 7 الی 9 سال است که بتواند عملکرد خوب و با‌کیفیتی داشته باشد. تشک مموری فوم عمر کوتاه‌تری دارد. این امر به دلیل جذب فشار بیشتر و نوع مواد اولیه شیمیایی آن است. به طور کلی دوام تشک مموری فوم حدود 6 الی 7 سال در نظر گرفته شده است.
  • میزان فشار بر بدن: تشک مموری فوم سازگاری بسیار بالایی با نقاط مختلف بدن دارد. هنگامی که بر روی این تشک می‌خوابید، به سرعت متناسب با فرم بدن تغییر شکل می‌دهد. اینگونه احساس راحت‌تری نسبت به سایر تشک‌ها دارید. با خوابیدن بر روی تشک لاتکس نیز راحتی و نرمی خوبی احساس می‌کنید؛ اما اگر این دو نوع تشک را با یکدیگر مقایسه کنید، تشک مموری فوم راحت‌تر است.

پیشنهاد ما :1 تشک رویا اولترا

کلام آخر

در راهنمای انتخاب تشک مموری فوم و لاتکس، می‌توان به نحوه عملکرد و پشتیبانی از ستون فقرات اشاره کرد. تشک‌های مموری فوم و لاتکس با مواد مناسبی تولید می‌شوند تا در برابر آسیب‌های احتمالی که بر بدن وارد می‌شود، جلوگیری کند. تشک مموری فوم به دلیل ساختار تولید آن عملکرد کاهش فشار را به خوبی در بر می‌گیرد. فشارهای وارده بر بدن به هنگام خواب سبب کسل شدن و درد در نواحی مختلف مانند گودی کمر، باسن و شانه‌ها می‌شود. مموری فوم، در کاهش فشارهای وارده بهترین انتخاب است. تشک‌های لاتکس مواد بسیار ارزنده‌ای دارند که با طولانی‌تر کردن دوام آن، خواب راحت و بدون نگرانی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل قیمت بالاتری دارند. لاتکس، یکی از بهترین مواد برای تولید تشک‌های نرم و راحت است. انتقال حرکت از یک طرف تشک به طرف دیگر آن یکی از مسائل مهم در این محصولات تلقی می‌شود. هر دو نوع تشک بهترین عملکرد را در عدم انتقال حرکت تشک کسب کرده‌اند. سازگاری با فرم بدن این مزیت را در بر می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *