مجله

عمر مفید تشک چقدر است؟

عمر مفید تشک چقدر است؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که بعد از خوابیدن ۷ تا ۸ ساعت که به گفته پزشکان کافی است، همچنان احساس درد کمر و خستگی داشته باشید. این نشانه مهمی است که به شما می گوید وقت تعویض تشک فرا رسیده است. ما معمولا تمایل نداریم که تشک خود را زیاد عوض کنیم. اگر از شما بپرسیم آخرین بار چه زمانی تشک خود را عوض کرده اید، به احتمال زیاد به خاطر نمی آورید.

با این حال، کارشناسان توصیه می کنند که حتی اگر به نظر برسد تشک شما برای چند سال دیگر قابل استفاده است، بهتر است آن را بعد از هفت تا هشت سال تعویض کنید.

دلایل تعویض تشک

همانطور که می‌دانید ما مقدار زیادی از زمان خود را در رختخواب سپری می‌کنیم. الگوهای خواب و نیازهای ما با گذشت زمان تغییر می کند. ما وزن اضافه می کنیم، وزن کم می کنیم، بیمار می شویم که همه این موارد باعث تغییر در خواب ما می شود. تعویض تشک به طور منظم به شما کمک می کند تا با این تغییرات سازگار شوید و خواب با کیفیتی داشته باشید.

برخلاف اکثر محصولات مواد غذایی، تشک شما تاریخ انقضا ندارد. بدن شماست که نشان می دهد نیاز به ارتقا تشک خود دارید یا نه. بیدار شدن با درد بدن و خستگی حتی پس از دریافت خواب کافی، از نشانه های اصلی این فرا رسیدن تعویض تشک است.

چه مواردی بر طول عمر تشک موثراند

همانطور که می‌دانید به طور کلی، شما باید هر 7 تا 8 سال یک بار تشک خود را تعویض کنید، اما عوامل دیگری هم هستند که می توانند بر طول عمر تشک شما تاثیر بگذارند. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • افزایش وزن

با گذشت سن، افراد بیشتر مایل هستند که وزن اضافه کنند، بنابراین فشار بیشتری روی تشک های ایجاد می کند. یک نقطه فشار بالاتر، طول عمر تشک شما را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، تشکی که توسط یک زوج استفاده می شود، سریع‌تر از تشکی که توسط یک فرد استفاده می شود، فرسوده می شود.

  • داشتن حیوانات خانگی

یکی دیگر از مواردی که موجب کاهش طول عمر تشک می‌شود، داشتن حیوانات خانگی است. حیوانات خانگی اغلب از تشک گاز میگیرند و یا با پنجه‌های خود به تشک آسیب می‌زنند. این موارد موجب فرسوده شدن زودهنگام تشک می‌شود.

  • مراقبت از تشک

مانند سایر مواد موجود در خانه شما، تشک شما نیاز به مقداری مراقبت دارد! برخی از بهترین راه ها برای مراقبت از تشک شامل مواردی همچون پاشیدن جوش شیرین روی آن و جارو کردن تشک نیز است. این کار همه چیزهایی را که انباشته شده است بیرون می آورد و آن را تازه نگه می دارد. اگر این اقدامات را انجام ندهید، تشک شما می تواند به سرعت تخریب شود.

خرید تشک و باکس خوشخواب

نشانه‌هایی که یک تشک باید تعویض شود

یکی از راحت ترین راه ها برای متوجه شدن تعویض تشک، کیفیت خواب است. تشک های فرسوده دیگر مانند تشک‌های جدید خوابی لذت بخش را برای شما رقم نمیزنند.

درد شانه و درد کتف به طور کلی نشان دهنده تشک های فرسوده هستند. داشتن خواب ناپایدار نیز نشان می دهد که شما باید تشک خود را ارتقا دهید. اگر با کمترین صدا بیدار می شوید یا نمی توانید بعد از بیدار شدن دوباره بخوابید یا به خواب عمیق نمی‌روید این نشانه‌ها حکایت از تشکی فرسوده دارد که زمان تعویضش فرا رسیده.

به غیر از راحتی که تشک ارائه می دهد، نشانه های دیگری وجود دارد که نشان می‌دهند تشک شما فرسوده شده و نیاز به ارتقا دارد. این‌ها عبارتند از:

لکه ها و بوها: چه کسی دوست ندارد هنگام تماشای سریال روی تخت غذا بخورد؟ همه! اما احتمال اینکه غذا و نوشیدنی روی تشک شما در این چنین موقعیتی بریزد، زیاد است. انجام این کار روی تشک های بدون محافظ می تواند منجر به رشد کپک و باکتری شود.

تغییر شکل تشک: هنگامی که تشک شما فرسوده می شود، باید در قسمت های مختلف آن برآمدگی و فرورفتگی مشاهده کنید. این تشک دیگر پشتیبانی مورد نیاز را ارائه نمی دهد و باعث درد بدن و خستگی می شود.

خرید محافظ تشک

کلام پایانی

به یاد داشته باشید که عمر مفید یک تشک بستگی به چندین عامل دارد، از جمله کیفیت ساخت، نوع مواد استفاده شده، و چگونگی استفاده و مراقبت از آن. با این حال، به طور کلی، تشک های خواب باید حداقل هر 7 تا 8 سال یک بار تعویض شوند. اگر تشک شما نشانه‌های فرسودگی نشان را دارد یا اگر شما درد یا ناراحتی را تجربه می کنید، زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *