با روش های شستشوی تشک طبی در خانه آشنا شو

با روش های شستشوی تشک طبی در خانه آشنا شو

حتماً تشک‌های سنتی قدیمی را به خاطر دارید، اگرچه شستشوی این تشک‌ها نیز کار آسانی نبود؛ اما با  هر دشواری که بود آن را شستشو می‌دادند. هر سال قبل از نوروز مراسم پنبه‌زنی و شستشوی اجزای تشک به راه بود. اما مسئله این است که امروز تشک سنتی جای خود را به تشک طبی و تخت خواب‌ها داده است. کیفیت خوابی که این کالا برای ما فراهم می‌کند باعث می‌شود که هر روز طرف‌داران بیشتری را به خود جذب کند. حتماً برایتان پیش آمده که نیاز به شستشوی تشک طبی تخت خواب خود در منزل داشته باشید و راهی به جز تماس با مراکز تخصصی به ذهنتان نرسد. ما اینجا هستیم تا چند راز تخصصی برای تمیز کردن و از بین بردن لکه‌های مختلف را از روی تشک تختتان به شما بگوییم.

چرا شستشوی تشک طبی مهم است

شاید این سؤال ذهن شما را درگیر کند که وقتی تشک من هیچ لکه‌ای ندارد پس چرا شستن آن مهم است. می‌دانید که در دنیای اطراف ما موجودات ذره بینی زیادی زندگی می‌کنند، رختخواب شما یک بستر مناسب برای رشد این موجودات است. این آلودگی‌ها ممکن است در اثر گذشت زمان باعث مشکلات پوستی برای شما و عزیزانتان شود. بهترین راهکار این است که تشک و متعلقات آن را شامل بالشت، تشک، ملحفه‌ها، روتختی و پتو را به صورت دوره‌ای شستشو و عاری از انواع آلودگی کنید.

چطور تشک طبی خود را بشورم

شستشوی تشک طبی مراحلی دارد که بهتر است به ترتیب اجرا شود. قبل از هر اقدام تمامی ملحفه‌ها، روبالشتی و پتوها را با آب گرم بشویید و در آفتاب و فضای باز خشک کنید. موجودات ذره بینی که در بالا با آن‌ها آشنا شدیم معمولاً با الکل و جاروبرقی از محل خواب ما دور می‌شوند. پس یک اسپری الکل، اسپری آب داغ، حوله‌ای تمیز، شوینده حاوی جوش شیرین پودر ماشین لباسشویی و مقداری لکه بر به علاوه جاروبرقی که سری مناسب بر روی آن نصب کرده اید آماده کنید.

ابتدا کل تشک را با اسپری الکل ضدعفونی کنید و پس از آن با درجه مکش بالا تمام درزها و شیارهای تشک را جارو بکشید. با یک اسفنج شوینده را به سطوح مختلف تشک بمالید و جاهایی که دارای لکه‌های سرسخت هستند از مسواک یا فرچه نرم برای شستشوی بهتر استفاده کنید. بعد از نیم ساعت شوینده را با حوله از تشک پاک کنید و آب داغ را بر روی آن اسپری نمایید، سپس دوباره آب را با حوله خشک کنید و تشک را در معرض هوا و آفتاب قرار دهید. به این صورت محل خواب خود را ضدعفونی و عاری از هر آلودگی خواهید کرد.

پس از اینکه تشک شما کاملاً خشک شد ملحفه یا محافظ تشک تمیز را بر روی آن بکشید و از یک خواب آرام در محیطی تمیز و خوش بو لذت ببرید. استفاده از محافظ تشک که مانع عبور آب یا آلودگی به سطح زیرین می‌شود، می‌تواند تا حدود زیادی تشک شما را تمیز نگه دارد.

پاک کردن انواع لکه از تشک طبی چگونه است

اکنون که گام به گام مراحل شستشوی تشک طبی را با هم مرور کردیم، بد نیست به جنگ لکه‌های سرسختی برویم که با یک شستشوی ساده از تشک ما خداحافظی نمی‌کنند. حتماً شما هم جدال با لکه خون یا ادرار را تجربه کرده‌اید یا اینکه تجربه ریختن خوراکی‌های مختلف را بر روی خوشخواب خود دارید. اگر در منزلتان یک یا چند کوچولوی بانمک مشغول بازی هستند، بدن شک این دوست‌داشتنی‌ها عامل خواندن این مقاله شده‌اند. در هر صورت جای نگرانی نیست، ما به شما خواهیم گفت که چطور تشک طبی خود را بشویید و از بوی بد و لکه‌های مزاحم خلاص شوید. دقت کنید که برای پاک کردن هر نوع لکه از روی تشک باید سریع اقدام کنید، اگر لکه‌ها بماند کهنه و قدیمی شده و گهگاه ماندگار می‌شوند.

چطور لک ادرار را از تشک طبی پاک کنم

لکه ادرار می‌تواند به راحتی به تشک طبی نفوذ کند و باعث ایجاد بوی نامطبوع و ظاهری نامناسب شود. برای پاک ادرار علاوه بر اینکه ظاهر نامناسبی به تشک شما خواهد داد، دارای بوی نامطبوعی نیز هست. شاید فکر کنید بعد از آغشته شدن تشک به این آلودگی، دیگر هرگز قابل استفاده نیست. ما به شما چند ترفند خانگی برای پاک کردن لک و بوی بد ادرار ارائه می‌دهیم.

ابتدا ادرار اضافه را با حوله یا دستمال‌های جاذب خشک کنید، سپس در اسرع وقت ناحیه آلوده را با آب سرد بشویید. یک محلول با نسبت 1 به 1 از آب و سرکه سفید آماده کنید و آن را روی محل مورد نظر اسپری کنید. اقلا نیم ساعت به آن زمان دهید تا اثر خود را بگذارد و در مرحله نهایی ناحیه آلوده را با آب سرد بشویید. برای از بین بردن بو مقداری جوش شیرین به محل مورد نظر بپاشید و پس از نیم ساعت با جارو برقی تمیز کنید.

چطور لکه خون را از تشک طبی پاک کنم

پاک کردن لکه خون از روی تشک طبی می‌تواند دغدغه بزرگی باشد. هرچه سریع‌تر اقدام کنید، پاک کردن لکه آسان‌تر خواهد بود. اگر با این مشکل مواجه شدی نگران نباش، در این بخش دو روش ساده را به صورت مرحله به مرحله برای شما شرح می‌دهیم.

ناحیه آلوده به خون را با آب سرد بشویید تأکید می‌کنیم با آب کاملاً سرد بشویید. یک محلول با نسبت 1 به 1 از آب و نمک را آماده کنید و به ناحیه مورد نظر اسپری کنید. مدت بیست دقیقه به محلول زمان دهید تا اثر خود را بگذارد و سپس با آب سرد آبکشی کنید

روش دوم

ناحیه آلوده شده با خون را با آب سرد بشویید. یک محلول سه به یک آب و هیدروژن پراکسید آماده کنید، محلول را روی ناحیه آلوده اسپری کنید. بعد از اینکه محلول لکه را پاک کرد، آن را با آب سر بشویید. هیدروژن پراکسید یک اکسید کننده قوی است که می‌تواند به تجزیه پروتئین موجود در خون کمک کند. با این حال، هیدروژن پراکسید می‌تواند به تشک آسیب برساند، بنابراین باید بااحتیاط از آن استفاده شود. اگر از هر یک از این روش‌ها استفاده می‌کنید، حتماً قبل از استفاده از تمیز کننده روی یک قسمت کوچک از تشک آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به تشک آسیب نمی‌رساند.

چطور لکه چای یا قهوه را از روی تشک طبی پاک کنم

اگر لیوان چای یا قهوه شما روی تشک طبی ریخت حتماً در کوتاه‌ترین زمان قبل از جذب‌شدن، آن را با حوله یا یک وسیله جاذب آب از روی تشک پاک کنید. محلول مایع ظرفشویی و آب را با یک اسفنج تمیز بر روی لکه بمالید و ماساژ دهید. بعد از ده دقیقه تشک را با آب سرد بشویید. قرار دادن لک چای و قهوه در معرض آفتاب می‌تواند آن را به سرعت کم رنگ کند و از بین ببرد.

شستشوی تشک طبی

چطور لکه چربی را از روی تشک طبی پاک کنم

همان‌طور که می‌دانید دو حلال قوی چربی صابون و مایع ظرفشویی هستند، پس برای پاک کردن لک چربی از روی تشک محلولی از آب و صابون و یا آب و مایع ظرفشویی آماده کنید و محل مورد نظر را با آن بشویید.

یک روش مؤثر که شاید تابه‌حال کسی به شما نگفته باشد استفاده از قابلیت شگفت انگیز آرد ذرت است. این آرد را بر روی بخشی از تشک که با چربی غذا یا هر روغن دیگری آلوده شده قرار دهید و به آن نیم ساعت تا 40 دقیقه زمان دهید تا روغن را به خود جذب کند. در آخر آن را با جاروبرقی تمیز کنید و اثری از چربی بر روی تشک خود نبینید.

استفاده از جوش شیرین نیز به روش آرد ذرت، می‌تواند در پاک کردن چربی روی تشک طبی به شما کمک کند. البته به هیچ عنوان سرکه را فراموش نکنید. این ماده حلال چربی است و می‌تواند به پاک شدن لک روی تشک کمک زیادی کند.

چطور لکه لاک را از روی تشک طبی پاک کنم

لاک ناخن جزو لکه‌های سرسختی است که با یک روش ساده نمی‌توان آن را شستشو داد. برای پاک کردن لاک استفاده از آب اکسیژنه یا اکسیژن پراکسید مؤثر است. کافی است مقداری از این ماده را روی لک لاک ریخته و با اسفنج تمیز آن را پاک کنید. اسپری مو، استون و لاک پاک کن نیز می‌توانند لاک را در خود حل کنند. بعد از استفاده از این حلال‌ها به آرامی و به صورت ضربه‌ای لک لاک را از محل مورد نظر پاک کنید.

چطور لک جوهر را از روی تشک طبی پاک کنم

شاید باور نکنید؛ ولی استفاده از چند ماده غذایی در دسترس می‌تواند جوهر را از روی تشک پاک کند. آبلیمو که یک سفید کننده طبیعی محسوب می‌شود می‌تواند در کم‌رنگ‌شدن و نهایتاً پاک شدن لک جوهر به شما کمک کند. شیر خوراکی نیز با آنزیم‌هایی که در خود موجود دارد به پاک شدن لک جوهر کمک شایانی خواهد کرد. نمک هم که یک ماده مؤثر در پاک کردن هر نوع لکه از جمله لک جوهر است.

چند نکته مهم برای پاک کردن لکه ها از انواع تشک طبی

  • از استفاده از مواد شوینده قوی یا سفید کننده خودداری کنید. این مواد می‌توانند به تشک آسیب برسانند.
  • از استفاده از آب داغ خودداری کنید. آب داغ می‌تواند پروتئین موجود در ادرار و خون را سفت کند و پاک کردن لکه را دشوارتر کند.
  • اگر تشک شما از مواد حساس مانند فوم مموری ساخته شده است، قبل از استفاده از هر نوع پاک کننده، دستورالعمل‌های سازنده را بررسی کنید.
  • اگر این امکان را دارید تشک را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا حدود زیادی به از بین بردن لکه و بوی نامطبوع آن کمک می‌کنید.

کلام پایانی

همان‌طور که می‌دانید محیط خواب ما باید از هر نوع آلودگی و میکروب پاک شود تا بتوانیم زندگی سالمی را تجربه کنیم. برای این منظور بهتر است از کاورهای تشک ضد آب و قابل شستشو استفاده کنیم و به‌صورت دوره‌ای همه ملحفه‌ها و کاور تشک خود را بشویید. در صورتی که در صورت حوادث احتمالی تشک شما لکه یا آلودگی گرفت، می‌توانید آن را با استفاده از روش‌هایی که در بالا شرح دادیم پاک و تمیز کنید. اگر لکه تشک قدیمی و ماندگار شده بود و با روش‌های ذکر شده پاک نشده بهتر است از متخصصان شستشوی مبل و تشک کمک بگیرید.

Picture of Anisakala

Anisakala

شرکت آنیسا کالا از سال 1388 در زمینه ی تولید کالای خواب و منسوجات فعالیت تخصصی دارد و در تولید و فروش این محصولات پیشتاز است. در سال 1396 ، فروشگاه اینترنتی آنیسا کالا راه اندازی و فروش آنلاین به فعالیت های این مجموعه اضافه شد.همچنین آنیسا کالا از سال 1398 محصولات خود را گسترش داده و لوازم خانگی به کالاهای این شرکت افزوده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدول محتوایی

پیشنهادهایی برای شما

نوشته‌های تازه
سبد خرید
آیا می خواهید در مورد آخرین به روز رسانی ها اعلان دریافت کنید؟ خیر بله سوالی دارید؟ تماس بگیرید.